Images-loading

Haberler

Anasayfa / Faaliyetler / Haberler

Cuma günü tatil yapıp, Ayasofya'da namaz kılacağız

Diyanet-Sen Malkara İlçe Temsilciliği organizasyonunda 6 Nisan 2015 Pazartesi günü Malkara'ya gelen Şevki Yılmaz, saat 20.30'da Malkara Kardelen Düğün Salonu'nda "Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Programa Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen de katılırken, sunuculuğunu Teteköy Camii İmam Hatibi Kazım Yorulmaz yaptığı programın başında Doğu Türkistanlı Malkara İmam Hatip Lisesi'nde eğitim gören Ekremcan Abdülkerim isimli öğrenci Kuran-ı Kerim okudu. Ardından kürsüye çıkan Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen, yaptığı konuşmada "Bu millet dedesini unutmadı. Ecdadını unutmadı. HZ. Muhammed (SAV) unutmadı." dedi. Yıllarca Malkara'da görev yaptığını dile getiren Gürlen, Allah'ını seven, vatanını seven, birbirini seven bir millet olmamız gerektiğini vurguladı.

 

Dinsiz Devlet olmaz

İl Müftüsü'nün ardından kürsüye çıkan Şevki Yılmaz, Türk toplumunun dünü ve bugünü, sosyal, kültürel ve siyasi gelişmeler ile yakın tarihimizde yaşananları farklı bir bakış açısıyla anlattı. İslamiyet ve müslümanlık hakkında etkileyici bir üslupla konuşan Yılmaz, konuşmasında Dinsiz devlet olamayacağını söyledi. Yılmaz " Din ile devlet, vücut ile iskelet gibidir. Birbirinden ayrı düşünülemez." diye konuştu.

 

Bu coğrafyada insanlara particilik, tarikatçılık, cemaatçilik, mezhepçilik gözlüğü taktılar

Müslümanların bölünmüşlüğüne vurgu yapan Şevki Yılmaz, İslam coğrafyasında particilikle, cemaatçilikle, tarikatçılıkla, mezhepçilikle inananların birbirinden koparıldığını söyledi. Bu ülkeye sahip çıkın! diyerek müslümanları uyaran Yılmaz, herkesin artık at gözlüklerini çıkarması zamanının geldiğini sözlerine ekledi.

 

Eğer Osmanlı Sömürgeci olsaydı, Batı'nın yaptığı gibi yönünü Doğu'ya çevirirdi

Osmanlı Devleti'ni Emperyalist ve sömürgeci olarak yansıtmaya çalışan zihniyete seslenen Şevki Yılmaz, "Eğer Osmanlı sömürgeci olsaydı, bugün batının yaptığı gibi yönünü doğuya çevirir ve doğudaki zenginlikleri ele geçirirdi." dedi. İslam dışında sömürgeye karşı duran bir din olmadığını söyleyen Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi : " Allah dünyaya nizamı adaletli bir şekilde dağıtmıştır. Nasıl mı? İnsanların dünya üzerindeki dağılımına baktığınız zaman, 4'te 3'ü Afrika'da, Asya Kıtasında yani doğuda yaşıyor. 4'te 1'i de Avrupa ve Amerika Kıtasın'da yaşıyor. Şimdi de Allah'ın nimetlerinin dünya üzerindeki dağılımına bakalım. Dünya üzerindeki doğal zenginliklerin 4'te 3'ü yine Afrika ve Asya Kıtaları'nda. 4'te 1'i de Avrupa ve Amerika Kıtası'nda. Allah adaletli bir şekilde paylaştırmış. Ama Batı ne yapmış, zorbalıkla, haksızlıkla Allah'ın nimetlerinin tamamını Avrupa ve Amerika'daki 4'te 1'e yediriyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir."

 

İstanbul'un Fethiyle Türkiye sigortalanmıştır, yıkılmaz!..

Osmanlı'nın yokluğunda sadece müslümanların ağlamadığını belirten Şevki Yılmaz, bütün dünyanın ağladığını söyledi. Peygamberimizin İstanbul'un fethiyle ilgili söylediklerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Yılmaz, " İstanbul'un Fethi'yle Peygamberimizin Müjdesine mazhar olan O Fatih ki bu yaptığıyla Osmanlı'yı dolayısıyla Türkiye'yi sigortalamıştır. Yani Türkiye'yi hiç bir güç yenemez. Yani Türkiye hiç bir zaman sahipsiz kalmaz. Neden? Çünkü İstanbul'un Fethiyle sigortalanmıştır da ondan. Bu ümmetin anasını 1909'da yok ettiler. Kimdir bu ümmetin anası. Abdülhamid Han. 1909'da Siyonistler tarafından tahttan indirildiğinde, İslam Ümmeti de sahipsiz kalmıştır." diyerek Osmanlı'nın üzerinde oynanan kirli oyunlara işaret etti.

 

Diğer dinlerin kitaplarını ezbere bilen hafızları yok

Kuran-Kerim'in insanların hayatını yönlendiren, onlara yol gösteren bir nevi insanın kullanma kılavuzu olduğu benzetmesini yapan Şevki Yılmaz, "İnsanı yaratan Yüce Rabbim onun kullanma kılavuzunu da göndermiştir."dedi. Yılmaz,"Düşman Çanakkale'yi Kuran yüzünden geçemedi. ve bunu anladıktan sonra da bizi Kuran'dan uzaklaştırmak için her şeyi yaptılar. ve hala da yapmaya devam ediyorlar. Avrupa yıllarca bize Kuran'ı ölülerin kitabı gibi göstermeye çalıştı." diye konuştu. Diğer dinlere ait kitapları ezbere bilen hafızların olmamasına dikkatleri çeken, Şevki Yılmaz, sadece İslam'da Kuran'ı ezbere bilen hafızların olduğunu vurguladı.

 

Yaradanına Saygısı olmayan yaradılana nasıl saygı duysun?

Namazın önemine değinen Şevki Yılmaz, "Dinin direği namazdır. Namazda Allah'a saygı gösterirsiniz. Namazda başlar rukuya eğilir. Allah'a saygı namazla olur. Allah'a saygı duymayan, kula saygı gösterir mi? O zaman aman ha namazımızı kılalım. Namaz insanı kötülükten ve haramdan korur. Namaz kılan toplumlarda suçlar azalır. Emniyetteki polis sayısı azalır. Toplum huzur içerisinde yaşar. " dedi.

 

İhtilaller sömürülen ülkelerde olur, Siz hiç batıda ihtilal gördünüz mü?

Yakın siyasi tarihe gönderme yapan Şevki Yılmaz, Türkiye'nin bir dönemine damgasını vuran ihtilallere işaret ederek," Siz hiç batıda ihtilal gördünüz mü? Batıda insanlar oy kullanmaya bile gitmiyor. Neden? Çünkü başa kim gelse fark etmiyor, sistem aynı çünkü." Ama bizde bu durum farklı. Türkiye'deki ihtilallerin zamanlamalarına dikkat edin. Adnan Menderes ve bakanları neden asıldı? Söyleyeyim. Siz eğer bu ülkeyi kalkındırırsanız, bu ülkenin büyümesi için politika üretirseniz, hemen bir el size müdahale eder. Eğer Menderes asılmasaydı Türkiye şu anda Japonya'yı geçmişti. Batı Ortadoğu'da güçlü bir Türkiye istemez. 12 Eylül'de Türk'ü Türk'e vurdurdular. Kardeş kardeşi vurdu. Bunları genç kardeşlerim bilmez. Şimdi de Türk'ü Kürt'e vurdurmaya çalışıyorlar. Senaryo değişiyor, ama filmin sonu hep aynı. Kaybeden hep Türkiye oluyor. " şeklinde konuştu.

Şevki Yılmaz şöyle devam etti : "Ne dedik. Türkiye'yi kalkındırırsan ihtilal yaparlar. Başka hangi hallerde ihtilal yapılır. Eğer sen Osmanlı'yı seversen hemen seni indirirler. Nitekim Menderes böyleydi. Başbakan olarak Paris'te temaslarda bulunduğu bir sırada Osmanlı Hanedanı üyelerinin Avrupa'da nasıl küçük düşürüldüğüne bizzat şahit oldu. Kahroldu. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a çıktı ve Osmanlı Hanedan'ının ülkeye dönmesi için yasa çıkarmak istediğini söyledi. Celal Bayar cevap olarak " Sakın bu konuyu bir daha başka yerde açma. Silahlı Kuvvetler içindeki cunta ihtilal yapar " deyince, Başbakan Adnan Menderes istifa mektubunu Celal Bayar'ın masasına bıraktı. Mektupta " Analarının ve babalarının Fransa'da hizmetçilik yaptığı bir ülkenin Başbakanı olmaktan utanç duyuyorum. İstifamın kabulünü arz ederim." diyordu. Menderes Hanedan hanımlarının yurda dönmelerine izin verilmesi şartıyla istifadan vazgeçirilebilmişti."

 

Dünya İstanbul'dan yöneticelek

Konuşmasının sonunda Türkiye'deki değişime dikkat çeken Şevki Yılmaz, "Türkiye 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşacak, ve öyle bir gün gelecek ki dünya İstanbul'dan yöneticelek." diyerek konuşmasını tamamladı.